Loňské maření odstřelu divokých prasat na Jablonecku místními myslivci vyhodnotila policie jako přestupek. K dalšímu šetření ho předala Krajské veterinární správě v Liberci. Vyšetřování se týkalo počínání myslivců na Jablonecku z loňského listopadu, kdy tam policejní střelci prováděli odstřely divokých prasat v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat. Policisté tehdy objevili bílou krystalickou látku a laboratoř potvrdila, že jde o prací prášek, který prasata odpuzuje.
„Na základě prověření všech okolností celého případu kriminalisté celou věc kvalifikovali jako přestupek o veterinární péči spáchaný třemi fyzickými osobami a jednou právnickou osobou," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová. Policie případ původně vyšetřovala pro podezření ze spáchání přečinu šíření nakažlivé nemoci zvířat.
Myslivci od začátku nasazení policistů kritizovali, podle nich bylo neefektivní, eticky problematické a dlouhodobě neudržitelné. O zapojení policejních odstřelovačů do odlovu v Libereckém kraji rozhodla loni v srpnu vláda. Cílem bylo zastavit šíření afrického moru prasat a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích.
V první fázi odstřelu loni v listopadu a prosinci ulovili policejní střelci 44 zvířat, nakažené africkým morem nebylo žádné z nich. Ve druhé fázi na začátku tohoto roku se policii podařilo ve čtyřech turnusech ulovit dalších 17 nenakažených zvířat.
Zapojení policie výrazně napomohlo na přelomu let 2017 a 2018 k vymýcení afrického moru prasat na Zlínsku, střelci tam tehdy odlovili 145 kusů. Podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty byly ale na Zlínsku podmínky jiné, lovilo se v letních měsících a v uzavřené lokalitě.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. V Libereckém kraji se první případ objevil v prosinci 2022 u hranic s Polskem na Frýdlantsku, od té doby laboratoř nákazu potvrdila u 84 ulovených nebo uhynulých kusů. Poslední je ale ze srpna minulého roku. Pokud v následujících třech měsících nepřibude žádný další, Česko požádá v září Evropskou komisi o zmírnění opatření. Aktuálně na více než polovině území Libereckého kraje platí v souvislosti s nákazou mimořádná veterinární opatření.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám